100 lat! Wielki Koncert Jubileuszowy

25 października 2018

Wielki Koncert Jubileuszowy przeszedł już do historii, ale w naszych sercach jeszcze brzmi… było pięknie! Zapraszamy do przeczytania relacji z koncertu.


 
20 października 2018 roku strumieńskie Sanktuarium świętej Barbary wypełniły wspaniałe dźwięki. Przenikający duszę śpiew chóru z majestatycznym brzmieniem orkiestry, radość i łzy wzruszeń, tęsknota i wdzięczność pokoleniom strumieńskich śpiewaków, a nade wszystko dziękczynienie Bogu towarzyszyły wszystkim uczestnikom Wielkiego Jubileuszowego Koncertu Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” im. Jana Orszulika w Strumieniu z okazji stulecia jego istnienia. I chociaż obchody Jubileuszu trwają już od początku roku i niosły ze sobą takie wydarzenia jak Koncert Kolęd, uroczysta Msza św. w intencji założycieli i dyrygentów, wystawa fotograficzna „Lutnia – pasja i tradycja. 1918–2018” autorstwa Dagmary i Mariusza Gruszków, prace związane z wydaniem monografii stu lat dziejów Towarzystwa autorstwa Wojciecha Kiełkowskiego, która niebawem trafi do rąk Czytelników, a także wydanie jubileuszowej płyty chóru będącej podsumowaniem śpiewaczej pasji wielu pokoleń chórzystów, to jednak koncert stanowił sedno jubileuszowych wydarzeń. Wraz z „Lutnią” swój jubileusz 86-lecia obchodził również znakomity chór szkolny „Canzonetta” pod dyrekcją Agnieszki Gawron-Gaszczyk i Tamary Nowok.
 

 
Zaproszonych gości przywitał Szymon Brandys, śpiewak chóru, który na czas koncertu podjął się również roli konferansjera. Nie zabrakło wśród nich przedstawicieli władz państwowych w osobie wiceministra Stanisława Szweda, a także I wicewojewody Śląskiego Jana Chrząszcza, Burmistrza Miasta i Gminy Strumień Anny Grygierek, przewodniczącego Rady Miejskiej Czesława Grenia, a także byłych włodarzy miasta Strumienia, którzy wytrwale i z pasją współpracowali ze strumieńską „Lutnią”. Swoją obecnością koncert zaszczycili również ksiądz prałat Oskar Kuśka, były proboszcz Strumieńskiego sanktuarium, oraz obecny proboszcz, ksiądz kanonik Jacek Kobiałka. Na koncercie nie mogło zabraknąć Pana Krzysztofa Wójtowicza, Pani Marii Sladek oraz zaproszonej przez Lutniaków Pani Anny Oleś – córki chrzestnej Jana Orszulika, jedynej żyjącej krewnej założyciela „Lutni”.

 
Dla zebranych miłośników strumieńskich chórów i zaproszonych gości koncert stanowił niemałe przeżycie i z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci. Pamiętać go będą również i sami chórzyści, bowiem koncert pod względem artystycznym był zupełnie wyjątkowy. W sześciu utworach wykonywanych a cappella chór przywołał wspomnienia dawnych lat, wspaniałych momentów w historii, do których z sentymentem wracają obecni i byli chórzyści oraz dyrygenci, a które stanowiły podwaliny dla obecnych sukcesów „Lutni”. Stulecie to okazja do wspomnień, ale i do tego, żeby zaskakiwać świeżością pomysłów, coraz lepszą chóralną kondycją i ambitnymi pomysłami. Ukoronowaniem koncertu, a zarazem wielką niespodzianką, którą chór zgotował swojej publiczności, było wykonanie doniosłego i wielkiego dzieła Franza Schuberta – Mszy G-dur op. 167 z towarzyszeniem Żorskiej Orkiestry Kameralnej „Camerata Sariensis” oraz znakomitych solistów w osobach Edyty Langer-Paczyńskiej (sopran), Izabeli Kopeć (mezzosopran), Rafała Talarczyka (tenor) oraz Szymona Szymika (baryton). Od subtelnego Kyrie, przez majestatyczne Gloria i Credo, aż do lirycznego Agnus Dei, chór i orkiestra zachwycali brzmieniem, harmonią i mocą. Wszystko zaś uzupełniały cudownie brzmiące głosy solistów. Wykonanie tego niemal półgodzinnego dzieła odbyło się pod batutą Anny Czerwińskiej, dyrygentki chóru Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”. Owacją na stojąco publiczność nagrodziła wykonawców szubertowskiej Mszy, a na ręce dyrygenta, solistów i orkiestry powędrowały bukiety kwiatów i gratulacje.

Tak wielkie wydarzenie w dziejach strumieńskiej chóralistyki wymagało również docenienia i wyróżnienia zasłużonych, którzy współtworzyli, propagowali i nadal kontynuują pracę w krzewieniu kultury śpiewaczej ziemi strumieńskiej. Obecni na koncercie wiceminister Stanisław Szwed oraz I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz wręczyli odznaczenia przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odebrała Pani Maria Sladek, wieloletni pedagog muzyczny i akompaniatorka strumieńskich chórów, w dowód uznania za Jej pięćdziesięcioletnią pracę pedagogiczną i artystyczną. Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Polskiej – Gloria Artis” przypadł w udziale jubilatowi, chórowi „Lutnia”, a minister Stanisław Szwed wraz z wicewojewodą udekorowali medalem obecny podczas koncertu sztandar towarzystwa. Nie zabrakło również wyróżnień nadawanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr zarówno na szczeblu lokalnym jak i centralnym. Delegat zarządu Bielskiego oddziału PZChiO , Pan Jerzy Maślanka wręczył chórzystom honorowe odznaki. Brązową odznaką zostali wyróżnieni: dyrygent – Anna Czerwińska, Wioletta Wisełka, Karolina Faruga, Karolina Czaja, Aleksandra Michalczyk, Anna Kurkowska, Beata Pucharska, Rafaela Bukowska-Bąba, Monika Faruga, Krzysztof Drewniak, Przemysław Janik oraz Krzysztof Puda. Srebrną honorową odznakę PZChiO otrzymali: Patrycja Parchańska, Agata Krakowka, Karina Niemiec-Wójtowicz, Anna Drewniak, Katarzyna Szupina, Sławomir Parchański oraz Szymon Brandys. Złotą odznaką Pan Jerzy Maślanka udekorował Marcina Wyleżucha oraz dyrygentkę chóru szkolnego „Canzonetta”, Panią Agnieszkę Gawron Gaszczyk. Zbigniew Chlebek oraz Jarosław Wójtowicz, byli prezesi towarzystwa, a także jego wieloletni skarbnik Leszek Czaja dołączyli do grona wyróżnionych honorową Złotą Odznaką z Wieńcem Laurowym. Złota odznaka z Wieńcem Laurowym przypadła również w udziale Chórowi Szkolnemu Canzonetta a odznaczenie odebrały Pani Agnieszka Gawron-Gaszczyk i Tamara Nowok – dyrygentki chóru szkolnego.

Najwyższe laury w postaci Złotych Odznak z Brylantem powędrowały na ręce Pana Krzysztofa Wójtowicza, wieloletniego dyrygenta chóru „Lutnia” i „Canzonetta”, cenionego pedagoga muzycznego, kompozytora i wielkiego przyjaciela strumieńskich chórów. Również i „Lutnia” została odznaczona tym największym, przyznawanym przez centralny zarząd Polskiego Związku Chórów i Orkiestr odznaczeniem, które z rąk Jerzego Maślanki odebrał prezes Towarzystwa Sławomir Parchański.

Specjalne gratulacje i zapewnienia modlitwy popłynęły w kierunku jubilatów z listu wystosowanego przez Biskupa Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej Romana Pindla, a który w imieniu Księdza Biskupa odczytał ks. Proboszcz Jacek Kobiałka. Ksiądz Biskup objął również koncert jubileuszowy swoim honorowym patronatem.

 

Koncert zakończyły życzenia i gratulacje płynące w stronę jubilata od władz samorządowych, dyrekcji szkół, instytucji i zespołów działających w naszym regionie, a także zaprzyjaźnionych chórów i przyjaciół „Lutni”, którzy wespół z publicznością żegnali chórzystów schodzących ze sceny brawami i śpiewem życzeń stu kolejnych lat.

Zapraszamy do oglądania pozostałych zdjęć poniżej.

fot. Mariusz Gruszka

Dodaj komentarz